İstanbul’da Geleneksel Türk Mutfağı

SHARE


İstanbul, damak tadına düşkün olanlar için bir harikalar diyarı; hatta yemekle uzaktan akraba olanlar bile, bir müddet sonra mecburen “sonradan gurmelik” unvanına sahip olabiliyor. Malum İstanbul, oldukça geniş olan Türk mutfağının hem klasik hem evrimleşmiş tatlarının yanı sıra, dünyanın neredeyse her köşesinden lezzetlerin de bulunabildiği bir yemek cenneti. Onca yemek çeşidine rağmen, bazen bir Geleneksel Türk Mutfağı arayışımız olmuyor değil.

Geleneksel Türk Mutfağı’ndan kastımız Balkanlardan Mezopotamya’ya, Ege’den Kafkasya’ya uzanan geniş bir coğrafyadan gelen çeşitli kültürlerin Anadolu’ya bıraktığı yemek kültürlerinin harmanı. İşte “Kıyıda köşede bulunca sevindiğimiz unutulmuş lezzetleri, Anadolu’ya kadar gitmeye gerek kalmadan nerede bulabiliriz?” diye soranlara tavsiyelerimiz:

Hemen Kadıköy Çarşı’nın içindeki Çiya Mutfağı‘ndan başlayalım. Bu her daim tıklım tıklım küçük lokantada, içerideki yemek vitrininden bakıp “Bu ne usta? Peki ya bu?” diye tek tek sorup şefin sabrını sınadıktan sonra yerinize geçer, gözünüzle seçtiğiniz yemeğin tat merkeziniz tarafından da beğenilmesi umuduyla beklerken, Kadıköy Çarşısı’nın içinde sokakta oturmanın otantik keyfini yaşayabilirsiniz. Değişen günlük menüsü haricinde kebaplar menüde her daim mevcut, ama denk gelirseniz Enginar Tava ve Kuru Sebze Dolması’nı kaçırmayın. Hatay usulü kirece yatırılmış kabak tatlısı olmazsa olmazlardan. Bu enfes Geleneksel Türk Mutfağı deneyiminin ardından garanti olan şişkinliğinizi Moda’ya doğru bir yürüyüşle geçirebilirsiniz.

Buradan Evliya Çelebi’nin tersine, Galata Kulesi’ne doğru, kulenin hemen dibindeki Galata Kiva‘ya kanatlanalım. Burada da vitrinden bakıp yemekler hakkında fikir sahibi olduktan sonra turistler arasındaki masalarda yerinizi alabilirsiniz. Mutlaka tatmanız gerekenler, sarma çeşitleri ve yeşil şifa şerbeti olmakla beraber, çorbalar, tepsi yemekleri, etli-etsiz yemekler, pilavlar ve tatlılar birbirleriyle yarış halindeler. Tek hamlede seçebilenleri tebrik eder; afiyetlerinin devamını dileriz.

Kapalıçarşı gezisinin ardından tarihi ambiyanstan çıkmak istemeyenlere önerimiz, çarşının Nuruosmaniye çıkışında bulacağınız, bir kültür-sanat-gastronomi merkezi olan Armaggan Binası’na girmek ve Nar Lokantası‘na çıkmak. Ana yemeğe ulaşana kadar zeytinyağlı büfesinde kendinizi kaybedebilirsiniz. Yemeğin ardından, eğer Kapalıçarşı’da alışveriş edemediyseniz, binanın diğer katlarında satın alınacak pek çok şey bulacağınıza eminiz. Ayrıca, bir alt kattaki Yemek Sanatları Merkezi‘nin Geleneksel Türk Mutfağı konusundaki etkinliklerine de katılabilirsiniz.

Kariye Müzesi ziyareti planlıyorsanız ve Osmanlı Saray Mutfağı’nın nasıl olduğunu merak ediyorsanız, müzenin yanındaki Asitane Restoran‘a uğramadan geçmeyin. Menüde yemeklerin açıklamalarını okumadan sipariş verebilene yüz puan veriyoruz. Kopya verelim, padişahlar gibi bir kavun dolması ve Beyza Be Cihet-i Börek-i Makiyan yiyebilirsiniz. Vejetaryenler için de inanılmaz seçenekler bulunuyor.

Osmanlı Saray Mutfağı demişken, Sultanahmet’teki Matbah Restoran‘dan söz etmeden geçmeyelim. Özellikle Fatih Sultan Mehmet dönemi saray mutfağından örnekler sunan Ayasofya’nın yanı başındaki bu restoranda, Ballı Gemici Böreği beğenilen lezzetler arasında. Kuzu inciği ise Vedat Milor’un “İstanbul’daki en iyilerden” sınıflandırmasında. Gitmeden rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Yemekten sonra da Geleneksel Türk Mutfağına uygun olarak “diş kiranızı” almayı unutmayın.

Pek yenilik aramayan, ama klasikleri çok lezzetli yemek isteyenler içinse adreslerin ilki, meşhur Borsa Lokantası. Kandilli’deki şubesini seçerseniz Adile Sultan Kasrı’ndan Boğaz’ı uzun uzun seyrederek yemeğin keyfini katlayabilirsiniz. Osmanlı dönemini hem mekan hem sofra açısından yaşamak isteyenler içinse, Çırağan Sarayı’ndaki Tuğra Restoran biçilmiş kaftan. Karaköy Sofra London ise hem Michelin’in hem de 2015’in İstanbul yıldızlarından. Lüks bir ortamda mükemmel hizmetle, klasik ama gerçekten lezzetli ve sağlıklı Türk yemeklerinin tadına bakmak isteyenlerin istikameti kesinlikle Karaköy olmalı.

Afiyet bal şeker olsun!

Our writers' favourites

X
- Enter Your Location -
- or -