İstanbul Boğazı Otelleri ile Mavi Sulara Uyanmak

SHARE


İstanbul Boğazı otelleri ile mavi sulara uyanmak ve kahvaltınızı Boğaz’ın ışıltılı sularına karşı yapmak istemez misiniz? Mastercard sahipleri, Boğaz’ın birbirinden güzel otellerinde kalarak bu hayallerini gerçeğe dönüştürebilirler.

Görkemli İstanbul’un en güzel yeri şüphesiz Boğaz’ı süsleyen sahil şerididir. Bu sahil şeridinde yer alan, İstanbul Boğazı otellerinin en kıymetlilerinden biri, ışıl ışıl parlayan Çırağan Sarayı‘dır diyebiliriz. Birbirinden güzel odalarda, bir zamanlar sultanların konakladığını hayal etmek bu otele masalsı bir hava katıyor.
Adeta tarihe yolculuk yapacağınız bu sarayda geleneksel Türk Mutfağı’ndan özel bir şölen sizi bekliyor. Geleneksel lezzetler sunan Tuğra’da yemek yemeli, sultanlara layık sofrasına siz de oturmalısınız. Ağır ateşte pişmiş dana eti, akçeltik pilavı ile servis edilen ve 500 yıllık Osmanlı geleneğine sahip İskilip Dolması, kağıtta sarılı bonfile, tereyağlı Gönen baldo pirinç pilavı ve manda yoğurdu ile servis edilen Teşrifat-ı Naim Efendi, sultanların damaklarını 19.yüzyılda şenlendirmiş olan ve bugün de saray misafirlerine sunulan enfes lezzetlerden sadece birkaçı. Osmanlı saraylarının popüler tatlısı sakızlı muhallebi, gül şerbeti, badem ve kaymaklı Maraş dondurmasından oluşan Helatiye kaçırılmaması gerekenlerden. Geleneksel Türk hamamına uğrayıp, sultanlara layık bir keseyle vücudunuzu şımartmayı da ihmal etmeyin.

İstanbul Boğazı otelleri içinde bir başka güzel; aslen tarihi Atik Paşa Konağı olan ve İstanbul’un merkezi bölgelerinden Çırağan Caddesi’nde bulunan Four Seasons Hotel Bosphorus. Burası, Boğaz’ın misafirlerini keyifle seyre dalabileceğiniz, heybetli tankerlerin geçişine tanıklık edebileceğiniz, vapurların peşine takılan martıları fotoğraflayabileceğiniz bir mekan.

Four Seasons Bosphorus’un ünlü restoranı Aqua, geleneksel ve modern aromaların birlikte harmanlandığı bir mutfağa sahip. Şehir merkezindeki cazip konumuyla, iş yemekleri için de ideal olan Aqua’nın menüsü hem göze hem de kabaran iştahlara hitap ediyor. Ricotta peyniri ile doldurulmuş kabak çiçeği dolmasından, İtalya’ya özgü mozarella ve parmesanın buluştuğu Konfit Ton Balığına dek pek çok lezzet göz dolduruyor. Otelin Osmanlı esintileri taşıyan, hamam kültürünü ön planda tutan spasında kendinizi ödüllendirmek de harika bir fikir.

Avrupa Yakası’ndan ayrılıp Anadolu Yakası’nda Kanlıca dolaylarına baktığımızda, bembeyaz, seçkin mimarisi ile ışıldayan, Boğaziçi sahilinin en güzel mücevherlerinden biri olan eşsiz bir Osmanlı yalısı görürsünüz. Seyretmeye doyamayacağınız güzellikteki bu yalı küçük bir butik otel olan A’jia‘dır. Modern bir iç mimariye ve yüzyıllık tarihi bir mimari yapıya sahip bu otelin odalarında konaklamak benzersiz bir deneyim sunacaktır. Dalgaların sahile vururken çıkardığı sesin pencerelerinize dolduğunu, vapur düdükleriyle gözünüzü açtığınızı düşünün.

Kanlıca’dan Çengelköy’e doğru yol aldığımızda adeta suyun üzerinde gibi duran eski bir bina dikkatinizi çeker. Adını da bu özelliğinden almış olan Sumahan On the Water, eski bir alkol fabrikası iken restore edilerek günümüze kazandırılmış, bol ödüllü bir butik otel. Şehrin ve Boğaz’ın kalbinde, adeta size şiir yazdıracak, romantik kalp çarpıntılarına sebep olabilecek güzellikte bir manzaraya sahip bir mekan. “İstanbul’da yaşarken statünüzü belirleyen sahip olduğunuz aracın beygir gücü değil, odanıza dolan manzaradır aslında” dermiş eskiler. Sumahan’da konakladığınızda, nasibinize balıkçı takalarının samimi silüetleri, vapurların nazlı bir gelin gibi süzülüşleri, serin mavi suların ahenkle salınmaları göz önüne alınırsa saygınlığınızın katlanarak artacak olması kaçınılmaz. Gelenekesel Türk mutfağı ile Akdeniz mutfağının harmanlandığı lezzetlerin yer aldığı restoranı Tapasuma ise özel günlerinize ev sahipliği yapabilecek çok şık bir mekan. Pazı yaprağında kölük aşı kısır, deniz mahsullü kabak çiçeği dolması, kuşane levrek buğulama ve irmik helvası menünün gözdelerinden. Deneyimleyin.

Our writers' favourites

X
- Enter Your Location -
- or -