İstanbul’un Yakın Çevresi İçerisindeki Gizli Cennetleri Keşfedin

SHARE


İstanbul’un trafiğinden ve kalabalığından bunaldıysanız ya da sadece kentteki yaşama sevdiklerinizle birlikte kısa bir mola vermek istiyorsanız, İstanbul’un yakın çevresi içerisinde sizi tazeleyecek ve adeta yeniden şarj edecek birçok alternatif bulunuyor.

İstanbul’un kaotik atmosferine inat, İstanbul’un yakın çevresi kuzeyinden güneyine, batısından doğusuna hafta sonu kaçamakları için geniş bir yelpazeye sahip. İster romantik, ister ailece yapılan bir mola olsun, bu kaçamaklar sırasında doğayla iç içeyken, aynı zamanda modern hayatın nimetlerinden de faydalanabiliyorsunuz.

İstanbul’a kısa bir mola vermek için ideal olan mekânlar sıralamasında ilk sırada Avşa Adası bulunuyor. Ünlü üzüm bağları ile meşhur Avşa Adası, Marmara Denizi’nin ortasındaki Kapıdağ Yarımadası’nın burnunda yer alan adalar topluluğundan sadece biri ve en güzeli.

Avşa Adası’nı Temmuz sonu ya da Ağustos ayında ziyaret etmekte fayda var çünkü yılın bu zamanları üzüm bağlarının en şenlikli olduğu dönem olarak biliniyor. Deniz manzaralı fabrika turundan sonra, Mastercard® kart sahiplerine özel teklifler de sunan Altın Kum Tatil Konakları, Ayata Otel veya Avşa Otel seçeneklerinden birinde dinlenebilirsiniz.

Eğer üzüm bağları size göre değilse, o zaman İstanbul’un yakın çevresi içerisindeki gizli cennetlerden Kerpe, Kocaeli ve Saros, Keşan-Edirne sörf ve dalış kurslarında kendinizi adrenalinin kollarına bırakabilirsiniz.

Ziyaretçilerine özel sörf dersleri, sörf kampları, seans ve grup dersleri gibi geniş bir yelpazede hizmet veren Kerpe’deki Danube Surf House’da sörf yapmanın inceliklerini öğrenebilir ve aynı zamanda tesisin deluxe ya da standart odalarında konaklayabilirsiniz.

Saros Körfezi ise özellikle Çanakkale batık dalışları konusunda uzmanlaşmış birçok dalış okuluna ev sahipliği yapıyor. Günlük ve haftalık programlar sunan Eftalya Diving, hem yetişkin hem de küçüklere eğitim veren Ayışığı Diving Center ya da bölgenin köklü dalış okulu Saros Diving’de ailece güzel vakit geçirebilirsiniz.

İstanbul’un yakın çevresi tatil kaçamakları arasında artık birer klasik olan Ağva ve Şile’de de kendinizi ve sevdiklerinizi ödüllendirebilirsiniz. Tarihi antik dönemlere kadar uzanan ve gürül gürül akan Göksu ile Yeşilçay dereleri arasına kıvrılmış olan Ağva, özellikle romantik kaçamaklar için birebir. Hem yazın hem de sonbaharda gidebileceğiniz Ağva otelleri arasında Günay Otel, Tree Tops Park ve Kurfal Otel hizmet kalitesi ile ön plana çıkıyor.

İstanbul’a günübirlik ziyaretler için bile yakın mesafede olan Şile’de ise Onbir Göller Vadisi, Hacılı Şelaleleri ya da Gürlek Mağarası’nı sert ama eğlenceli kaya tırmanışları ve doğa yürüyüşleri için ziyaret edebilirsiniz. Şile’ye gidenlerin konaklama için tercihleri arasında ise el değmemiş ormanlar arasındaki Lavanda Oteli, Phellos Suites ve Grand Şile Oteli yer alıyor.

İstanbul’daki hızlı günlük hayat ile iş stresinden SPA ile uzaklaşmaya çalışanların tercihi ise İstanbul’un yakın çevresi içerisinde yer alan Sapanca oluyor. Kuş cıvıltıları eşliğinde usul usul süzülen Sapanca Gölü yakınlarında yer alan Richmond Nua Wellness – SPA, NG Sapanca Wellness & Convention ve The Ness Thermal Spa Hotel, SPA merkezleri arasında.

Bu alternatifler eğer size yetmediyse, o zaman beach partileriyle anılan Kilyos, leziz Karadeniz balıklarının tadabileceğiniz Riva ya da yeşile doyacağınız Polonezköy seçeneklerinden birini de tercih edebilirsiniz.

Our writers' favourites

X
- Enter Your Location -
- or -