İstanbul Sokak Sanatı

SHARE


İstanbul Sokak Sanatı

İstanbul kimi zaman mutlu kimi zaman da küskün, puslu bir havaya bürünen dev bir metropol. Şüphe yok ki renk de pus da ona çok yakışıyor. Yoğun tempo içinde koşturan milyonlarca insana hiç gocunmadan kollarını açan bu muhteşem şehir sevilmeyi fazlasıyla hak etmiyor mu? Çiçekler, ağaçlar ve çevre düzenlemeleri ile çehresi güzelleştirilmeye çalışılsa da İstanbul daha samimi bir şeyler istiyor.

Mural-İst

İstanbul sokak sanatı işte böyle bir şey. Biraz samimi, biraz hırçın ama hep dürüst. Bu sanatla henüz tanışmadıysanız bu yıl Kadıköy Belediyesi tarafından dördüncüsü Moda’da düzenlenecek Mural-İst Duvar Boyama Festivali’ne göz atın deriz. Kadıköy’ün daracık sokaklarında, gri renkli duvarların nasıl hayat bulduğuna şaşıracaksınız.

Rus, İspanyol, Amerikalı sanatçıların yanı sıra Türk sanatçıların da yeteneklerini sergileyecekleri İstanbul sokak sanatı kapsamındaki bu festival ile duvarlar birer sanat eserine dönüşmeye devam edecek. Bu yıl Türkiye’den Reyn, Cins, Nuka, Wicx, İspanya’dan Deih, Amerika’dan Levi ve Kristi, Rusya’dan Qbic lakaplı grafiti sanatçılarını ağırlayacak olan sokaklar sabırsızlıkla yeni yüzlerine kavuşacakları günü bekliyor. Uyandıklarında, duvarlarının ne tarz bir resim ile donatılacağının, bu semtin sakinleri için bir son dakika sürprizi olmayacağını da belirtelim. Zira semt sakinleri sanatçılar ile tanıştırılıp, ilk eskizler hakkında fikir sahibi olmadan bu çalışmalara başlanmıyor. Herkesin gönlünün olması ve rızasının alınması çok önemseniyor. Dış cephe boyası ve sprey boya kullanılarak yapılan resimlerin tamamlanması ise yaklaşık 7 gün sürüyor.

Mural kelimesinin kökeni Fransızcaya dayanıyor ve duvara ait olan anlamına geliyor. Kadıköy Belediyesi dünyanın çeşitli yerlerinden uluslararası sanatçıları Kadıköy’e davet ederek, hayal güçlerini duvarlara taşımalarına izin veriyor. Mural-İst kapsamında son üç yılda Yeldeğirmeni’nde 16 duvar 7 yerli ve 9 yabancı sanatçı tarafından boyandı. Bu yıl dördüncüsü yapılan festivalde çalışmaları yakından görmek istiyorsanız istikametiniz Moda Ağabey Sokak Emek Apartmanı olmalı.

Mucize

2015 yılı Hazıran ayı başında grinin hakim olduğu, hayatın yavaş aktığı bir sokakken Tatar sanatçı Qbic’in sihirli fırça darbeleriyle adeta nefes almaya başlamış. Sanatçının; pembenin o tatlı tonlarının hüküm sürdüğü, kırılganlığın, masumiyetin biraz da hüznün kol gezdiği, kafası çiçek şeklinde olan hamile bir kadını resmettiği Mucize isimli eserini görünce siz de bize hak vereceksiniz. Eskiden hızlı adımlarla başları önde bu sokaktan geçen insanlar artık kısa bir süreliğine de olsa kafalarını kaldırıp İstanbul sokak sanatı ve onun zenginliğin tadını doyasıya çıkarıyor.

İstanbul’da sadece Kadıköy’de değil pek çok köşede karşımıza çıkıp, aklımızı alıveriyor sokak sanatı. Beyoğlu Kartal Sokak’taki Urban Cafe‘nin duvarı, İBB Kent Parkı’nda yer alan Bird, Makaracılar Caddesi’ndeki Instant Cross, Rumeli Feneri Köyü’ndeki Done, şehrin en güzel sokak sanatı örneklerinden sadece birkaçı.

Urban Geode

Dış cephe boyası ve sprey boya dışında malzemeler kullanılarak yapılan sokak sanatı eserleri de mevcut tabii. Bunların başında, Paige Smith isimli Los Angeles’li bir sanatçının üretirken doğada bulunan ‘geode’ isimli taşların formlarından esinlendiği Urban Geode geliyor. Türkiye’de Yağmur Rüzgar’ın üzerinde çalıştığı ve Karaköy ve Moda gibi çeşitli semtlerde örneklerini görebileceğiniz Urban Geode’un en önemli özelliği daha önce dikkatimizi hiç çekmemiş duvar kırıklarının renkli kağıt ve plastiklerle karamsarlıktan iyimserliğe geçişi sağlamak ve tabii şehrin kırılan kalbini onarmak için küçük de olsa bir adım atmak. İstanbul bu gönül almayı fazlasıyla hak ediyor.


Our writers' favourites

X
- Enter Your Location -
- or -