Ulaşılabilir Sanat: CARRÉ D’ARTISTES

SHARE


Sanat eserlerini izlemeye bayılıyorsunuz ama gerçek bir sanat eseri satın almaya gelince fiyatı gözünüzü mü korkutuyor? Sanatın belirli bir kesime hitap ettiğini düşündüğünüzden, sanat size ulaşılamaz mı geliyor? Eğer öyleyse, gelin bu önyargınızı yıkmak için, İstanbul’da sanatın kalbi olan Galatasaray’a bir uğrayalım. Galatasaray Lisesi’nin hemen yanındaki Yeni Çarşı Caddesi’ne girip, lisenin duvarlarını geçtikten sonra biraz ileride solda, bizi açık kapısı ve renk cümbüşüyle içeri davet eden Carré d’Artistes galerisine, ulaşılabilir sanat dünyasına adımımızı atalım.

Gördüğünüz şey, duvarlarında resimler asılı olan ve koleksiyonerlere hitap eden normal bir sanat galerisi olmayacak. Burası, çeşitli ülkelerden çeşitli resim sanatçılarının, farklı stillerle ve yağlı boyadan tutun kolaja kadar farklı resim teknikleri kullanarak somutlaştırdıkları bakış açılarını ve hikayelerini, yani sanat eserlerini bir araya toplayan bir “sanatçı meydanı”. Son derece minimalist ama sıcak bir ortamda, 14 seçkin yerli ve yabancı sanatçının yan yana dizilmiş bireysel standlarında sergilenen eserlerini inceleyebilirsiniz. Üstelik de galerinin aşağıda okuyacağınız sanatçı değişimi programıyla, her ay yeni bir sanatçının eserleriyle tanışmanız mümkün.

Fakat bunların da ötesinde, galeri size harikulade bir imkan sunuyor: beğendiğiniz resme çok uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz! Eserlerin kopya olduğunu düşüneceksiniz ama hayır, hepsi orijinal, hatta sertifikalı olarak satılıyorlar. Örneğin Mehmet Güreli imzalı bir resmi duvarınızda gururla taşımanızın yanısıra, ileride çok daha değerlenecek gerçek bir sanat eseriyle yatırım da yapmış oluyorsunuz. Hepsi birbirinden farklı olan üretimler; 13×13, 19×19, 25×25 ve 35×35 cm. boyutlarında, satışta; anlayacağınız hepsi kare formunda. Aslında “artist karesi” anlamına da gelen isminin de bu konseptle ilişkisi var.

Fransa’da Aix en Provence’da küçük bir dükkanda kurulan Carré d’Artistes, franchising yoluyla kısa sürede dünyadaki sanat başkentlerine yayılmış ve şu anda 30’dan fazla ülkede bulunan, tüm dünyadan 600’ü aşkın sanatçının eserlerinin sergilendiği ve satıldığı bir yapıya dönüşmüş. “Herkes için sanat” ilkesini benimsemiş 4 kişiden oluşan kurucu grup, herkese gerçek sanat eserine sahip olma hakkı verildiği için bunu, “sanatı demokratikleştirmek” olarak adlandırmış.

Sanatseverlere ulaşılabilir sanat sunmaktan çok daha takdir edilir bir yanı var ki o da, esas kuruluş amacının sanatçılara düzenli gelir kaynağı oluşturarak sanatçının ekonomik kaygılarını azaltmak ve bu doğrultuda sanatçının yaratıcı sürecini desteklemek olması. Bununla da kalmıyor, her ay her galeriden bir sanatçı bir diğer şehirdeki Carré d’Artistes’te yer alıyor, böylece eserleri dünyayı dolaşarak milyonlarca insana ulaşıyor. Sanatçı olarak web sitesi üzerinden ayda ortalama 120 başvuru yapılıyor, Fransa’daki kurul tarafından her ay 2 sanatçı galerinin bünyesine dahil edilerek bu muazzam sisteme adımını atıyor.

Galerinin yoğun talep gören diğer bir güzelliği de, Artist Signing adı verilen ve sanatçıların canlı performans gösterdiği etkinlikler düzenlemesi. Bu da demek oluyor ki, eğer etkinlik takvimini takip ederseniz, hayranı olduğunuz sanatçılarla aynı ortamda bulunarak bir eserin yaratılma sürecine tanıklık edebilir ve sanatçılarla tanışabilirsiniz. Etkileyici, değil mi?

  • Carré d'Artistes

    Galatasaray Mah. Yeni Çarşı Cad. No

    02122431130

Our writers' favourites

X
- Enter Your Location -
- or -