Tasty Cinema: Lezzetli Filmler

SHARE


“Hımm ne de lezzetli filmdi, tadına doyamadık” cümlesi garip mi sizce? Daha önce Tasty Cinema etkinliğine katıldıysanız, hayır garip olmamalı.

Eğer katılmadıysanız, kısaca şöyle açıklayalım: Film izlemeye gidiyorsunuz, ama filmi izlediğiniz sırada filmle ilgili yemekler de yiyorsunuz. Evet evet, bildiğiniz yemek; patlamış mısır ve kola değil!

Şimdi Tasty Cinema etkinliğini uzunca anlatalım: Filmden önce tüm seyircilere bir yiyecek-içecek tepsisi dağıtılıyor. Bu tepside, üzerinde sayılar bulunan paketler var. Filmi izlerken bazı sahnelerde sayılar beliriyor ve siz bu sayının üzerinde yer aldığı kutuyu açıp, içindekini yiyor ya da içiyorsunuz. Sayıya göre tattığınız yiyecek veya içecek, filmin o sahnesini daha da zenginleştirmek, size anın içine girebilme şansını vermek için özel olarak düşünülmüş ve usta şeflerce hazırlanmış bir lezzet.

Tasty Cinema etkinliğinin filmle ilişkilendirilmiş lezzetleri tatmanın yanı sıra, bir ilginç tarafı daha var ki, o da karanlıkta yediğiniz için tat duyunuzun daha da artması. Ayrıca, filmin daha önce izlenmiş olmasının bu hazzı daha da artırdığı gibi bir teori de mevcut.

Yalnız şöyle bir beklentiniz olmaması gerektiğini de ekleyelim: Film izlemeye gidip tıka basa yemek yemek ve filmdeki karakterlerin film sırasında yediklerinden yemek. Yani örneğin, bir Ferzan Özpetek filmi söz konusu diyelim. “O muhteşem sofralardakileri ben de tadacağım” beklentisi taşımayın.

Yaratıcı ekibi tarafından “Koklama ve tat alma duyularını dahil ederek film izleme keyfine yepyeni bir anlam katan, leziz bir deneyim” olarak tarif edilen Tasty Cinema, birkaç ay süren uzun bir süreçte hazırlanması nedeniyle, sıkça düzenlenen bir etkinlik değil. Yaratıcı ekip, ilk aşamada filmi seçiyor; ardından seçilen filmdeki önemli sahneler, sözler ve olaylardan yola çıkarak, o anın tadını artıracak bir yiyecek veya içecek tasarlayarak, tecrübeli yemek şefleriyle filme özgü bir menü oluşturuyor. Bu menüyü, filmi tamamlayan küçük yiyecekler oluşturuyor. Sonraki aşamada menüyü kendileri de deneyerek onaylıyorlar ve nihayetinde özel bir film gösterimi düzenleyerek, bu eşsiz deneyimin hakkıyla yaşanması için güzel bir ortam sunuyorlar.

Bu sıra dışı deneyimi yaşamak istiyorsanız, gösterimlerin nerede yapıldığını da merak ediyor olmalısınız. Belirli bir mekan yok. Daha önce Pera Müzesi, İstanbul Modern, Hillside City Club Trio gibi mekanlarda ve Nisan 2015’te Mastercard ana sponsorluğunda gerçekleşen 101 Lezzet Festivali’nde meraklılarıyla buluştu. Şimdiye kadar gösterilen filmler arasında ise, “Mr. Bean’s Holiday,” Collin Farrell ve Brendan Gleeson’ın başrollerinde oynadığı “In Bruges” ve efsanevi aktör Peter Sellers’ın yer aldığı “The Party” var.

Etkinliği yakalayabilmek için Tasty Cinema İnternet sitesi üzerinden davet ve haber bülteni listesine kaydolabilirsiniz.

Hadi filmin tadını çıkarın!

Our writers' favourites

X
- Enter Your Location -
- or -