Kadıköy’ün En İyi Alışveriş Yerleri

SHARE


Khalkedon

Şehrin en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Khalkedon’a, şimdiki adıyla Kadıköy’e gitmeye ne dersiniz? Asya yakasının en hareketli bölgelerinden biri olan ve kalabalığın içine kendinizi bırakabileceğiniz Kadıköy’ün en iyi alışveriş yerlerini keşfe çıkalım.

Kadıköy’e karşıdan bakmak, tarihi dokuyla örülmüş siluetini görmek için, martıların size eşlik edeceği püfür püfür bir vapur seyahati ile başlayalım Kadıköy’ün en iyi alışveriş yerleri keşfimize. Denizden salınarak gelirken vapurda mümkünse dışarıda oturmanızı ve simit-çay keyfi yapmanızı tavsiye ederiz. Yakın tarihte çok büyük bir yangın geçirmesine rağmen heybetinden hiçbir şey kaybetmeyen Haydarpaşa Garı’na bizden selam edin bakışlarınızla. Vapurdan daha karaya adımınızı attığınız anda tatlı bir telaşın içine düşüvereceksiniz. Sakın şaşırmayın. Kadıköy’e hoş geldiniz.

Muhsin Bilyap, Tellalzade Sokak, Plakçı Hamit

Meydana doğru yürüdüğünüzde tarihi PTT binası selamlayacaktır sizi. Ara sokaklara daldığınızda ise Baylan‘da kısa bir mola verip Kup Griye yiyin ve yanında da bir bardak limonata için deriz. Yukarıya doğru tırmanmaya başladığınız sokakların birinde kedilerin ve uçan kulelerin hakimiyetine kendini teslim etmiş tablolarla donatılmış albenili bir vitrin çıkar karşınıza. Ressam Muhsin Bilyap’a ait bu dükkana bir uğramalı, adeta masallar diyarına açılan tablolara yakından göz atmalısınız. Çok dik olmayan yokuşları tırmanmaya devam ettiğinizde sağlı sollu evlerin pencerelerine bırakılmış çiçekler için deklanşörünüze basmak isteyeceksiniz. Semtin naif dokusunu, temiz havasını içinize çekin. Bulunduğunuz sokak değişip de tarih kokan bir koridora açıldığında ise Tellalzade Sokak’a varmışsınız demektir. Sokağın iki tarafına dizilmiş, mütevazı antikacı dükkanları gramofondan İngiliz abajurlarına, saraylardan çıkma porselen fincanlardan varaklı elektrik düğmelerine kadar pek çok eski hayat yaşamış eşyayla baş başa bırakır sizi. Bu sokakta cazibesine kapılacağınız pek çok dükkan var elbet. Plakçı Hamit de bunlardan biri. Sevdiğiniz sanatçının plağını seçip, tozunu aldığınız ve pikaba yerleştirdiğiniz geçmişin o şahane ritüelini burada hayata geçirebilirsiniz. Özellikle tek dokunuşla her şeye ulaşmaya alışkın yeni nesil, bu dükkanı mutlaka görmeli.

Bahariye Caddesi

Surp Levon Ermeni Kilisesi’nin de bulunduğu Ali Suavi Sokak’ta el yapımı yüzlerce takı, renkli seramikler, tığ işi dantel örtüler, camdan minik figürler bulabilirsiniz. Yürümeye devam ettiğinizde sürekli bir yerlere koşturan insanlara çarpabileceğiniz Bahariye Caddesi çıkar karşınıza. Trafiğe kapalı olan bu caddede çan sesleri duyunca hafifçe sağa sola bakmakta fayda var zira bu ses yaklaşmakta olan tramvayın sesi olabilir. Kadıköy’ün en iyi alışveriş yerleri, irili ufaklı mağazalar olarak bu caddede yerlerini alır. Cadde üzerinde yer alan ve adını biraz ötedeki tarihi Süreyya Operası’ndan alan Opera Pasajı düğün ve mezuniyet törenleri için severek giyebileceğiniz ve mütevazı fiyatlarıyla bayılarak alacağınızı düşündüğümüz yüzlerce seçenek sunar.

Moda ve Babil Sahaf

Meşhur boğa heykelini geride bırakıp yukarı doğru tırmanmaya devam ettiğinizde artık yavaş yavaş çay bahçeleri ve enfes deniz manzarasıyla meşhur Moda semtine gelmişsiniz demektir. Semtin merkezine oranla daha az kalabalık olan Moda’nın ara sokaklarına girip kaybolmak çok keyifli olabilir. Bu sokaklardan biri de meşhur Babil Sahaf’a ev sahipliği yapan Ressam Şerif Akdik Sokak’tır. Babil Sahaf deyince aklınıza gelen fotoğraf, eski kitap kokan bir dükkan ve o dükkanda dış dünyayla ilişkisini kesecek kadar satırlar içinde kaybolmuş kitap kurtları olmalıdır. Kitabı satın almaktan ziyade, aklına düşen kitabı bulma sevdasına kapılan kitap kurtları.

Our writers' favourites

X
- Enter Your Location -
- or -