İstanbullu vintage dükkanlar ile zamana yolculuğa ne dersiniz?

SHARE


Her ne kadar hızlı gelişen ve geleceğe yönelik bir hayata sahip olsa da insan, kendisini o noktaya getiren geçmişine sıklıkla özlem duyar ve bu hasreti bazen eskilerden kalma bir giysinin içinde giderebilir. Kendisini hatta başkasının giymiş olduğu ve yaşanmışlıkları olan giysilerin içinde bile mutlu hissedebilir. Vintage giysiler, bir başka deyişle belirli bir dönemden kalma “antika” kıyafetler, her antika parçada olduğu gibi gizemlidir ve tanımadığınız insanların hikayelerini barındırır. Nostaljik ruhlu olan ancak, ikinci el giyinmeyi tercih etmeyenler ise, dönem giysilerinin yeni tasarımlarını edinerek ve retro tarzda giyinerek geçmişte tur atabilirler. İşte meraklıları için İstanbul’daki en şık vintage dükkanlar ve retro giyim imkanı sunan butikler:

Pied de Poule

Turumuza Çukurcuma’da Faikpaşa Yokuşu’nda 19 numaralı Pied de Poule’un zilini çalarak başlayalım. Kapıyı açan Şelale Hanım, vintage dünyasında en eskilerden. Vakt-i zamanında puf satmak için açtığı dükkanda anne ve anneannesinin kıyafetlerini sergilerken gördüğü ilgi üzerine yurtdışından kıyafet toplamaya başlamış. Amerika, Almanya, çoğunlukla da Berlin’den getirdiği kıyafet ve aksesuarların yanı sıra, kendi ailesinin koleksiyonunu da hem satılık hem kiralık olarak sunuyor. Minicik dükkanındaki konsolun etrafında geçmişten öyle güzel notalar uçuşuyor ki, insanın çıkası gelmiyor. Kendisi dizilere kostüm sağlıyor ve danışmanlık yapıyor. İçeride kendinizi birden kafanızda tüylü bir şapka, ellerinizde eldivenlerle 50’lerdeki bir dans gecesine gitmeye baştan aşağı hazır bulabilirsiniz.

Giyilmeyen Gecelik Kostüm Atölyesi

Kendini bilhassa gizlemiş gibi olan bu vintage hazinesi, Pangaltı’da Ergenekon Caddesi’nden Türkbeyi Sokağa girdiğimizde solda 5 numaraya gizlenmiş bir cennet. Kapıyı açtığınızda genellikle koltuğunda oturan Ülkü Hanım’la karşılaşırsınız. Biraz sohbetten sonra ruhunuzu harika parçaların olduğu koridora salıverin. Arkadaki odaya uzanan upuzun koridor, kıyafet ve aksesuarlarla dolmuş taşmış. O yüzden ne aradığınızı bilmiyorsanız işiniz biraz zor. Çünkü burası “şöyle bir bakıp çıkayım” diyebileceğiniz bir yer değil. Birkaç saatinizi ayırıp gidin, kurcalayın, beğenin ve elbiselerin hikayelerini mutlaka sorun.

By Retro

Vintage dükkanlar arasında en büyük ve meşhurlardan olan By Retro, İstiklal Caddesi’nden Tünel’e doğru giderken Suriye Pasajı’nın içinde sağda bulunuyor. By Retro tabelasının altındaki daracık merdivenler adeta bir zaman tüneli gibi. İnsan geçmişe iniyormuş gibi hissediyor. Aşağısı ise envai çeşit giysi ve aksesuar içeren dev bir sığınak gibi. Erkek ve kadınlar için olan dönem kıyafetleri arasında ağlamaklı duran tozlu eski pikaplara ve daktilolara dokunabilirsiniz. Mağazada genellikle bir hareket var. Dizilere dönem kıyafetleri kiralandığı için kostümcülerin hazırlık koşuşturmasıyla karşılaşabilirsiniz.

Mozk

Farklı bir çizgiye sahip olan Mozk, hem giysi hem mobilyada vintage ürünler sunuyor. İstiklal Caddesi’nden Firuzağa’ya çıkan Ağahamamı Sokak’ta rastlayıp da içeri girdiğinizde nereye bakacağınızı şaşırdığınız yerlerden birisi burası. Mobilyaların aralarına serpiştirilmiş giysiler, çantalar, koltuklar ve örtüler göz alıcı. Birkaç basamak çıktığınızda ahşap gardıropların içinde sergilenen giysilere bakarken kendinizi anneannenizin odasına sızmış da, üzerinize uyacak bir şeyler arar gibi hissedebilirsiniz. İngiltere’den toplanan giysiler önce terziye verilerek elden geçiriliyor. Böylece kalitesiz olanlar da elenmiş oluyor. Mobilyalara gelince, üç kategoride mobilya bulmak mümkün; bunlar ya restore edilmiş orijinal mobilyalar, ya renove edilmiş mobilyalar. Örneğin döşemesi değiştirilmiş el oyması ahşap bir koltuk gibi ya da Mozk’un kendi tasarımları; ki bunlarda da hikayesi olan ahşapları kullanıyorlar. Örneğin Karadeniz’de kapı olarak kullanılmış bir masada yemek yiyebiliyorsunuz. Mağazanın en alt katında ayrıca kafe de mevcut.

AU Vintage Bebek’teki dükkanında ziyaretçilerini karşılıyor, ancak online alışveriş yapmak da mümkün. Bu şekilde hem kendi koleksiyonunu hem de bağlantılı olduğu firmaların ürünlerini sunuyor. House of Austen da İnternet üzerinden satış yapan vintage dükkanlar kategorisinde yerini alıyor.

Vintage değil de, retro giyim tercih edenler için ise iki adresimiz var: Galata Serdar’ı Ekrem Caddesi başındaki Evgar&Eleni Vintage, daha ziyade diziler için özel olarak dikilmiş dönem kıyafetlerini satıyor. Kıyafetler aslında yeni ama ünlüler için tasarlanmışlar ve dizi çekimlerinde giyilmişler. Bu şekilde belki de hayranı olduğunuz ünlüyle bağ kurabilirsiniz. Teşvikiye’deki Atölye Mariposa (Cihangir şubesi kapalı) ise eski model dantelli fırfırlı romantik elbiselerin yanı sıra, İngiliz stili koltuk, yastık, puf ve porselen fincan takımı gibi nostaljik ürünleri yeni tasarımlarla buluşturan bir mağaza.

Bu mağazalar, özel partiler için kostüm arayanlar için de doğru adresler ama vintage merakı olmayanlara bile bu mağazaları şöyle bir ziyaret etmelerini tavsiye ederiz.

“Peki vintage ürün neden yenisi kadar pahalı?” diye soracak olursanız zaman en büyük hazine olduğuna göre zamanda onca yolculuk etmiş cansız bir varlığa da bu sayede bu değer bulaşmaz mı? Üstelik büyük ihtimalle de vintage parçanıza gözünüz gibi bakacak, onu sonraki kuşaklarınıza emanet edecek ve o uzun hikayenin bir parçası da siz olacaksınız. Ne dersiniz, buna değmez mi?

Pied de Poule

1 Faik Paşa Caddesi İstanbul 34433

0212 245 8116

Get Directions
[gmw_results]

Our writers' favourites

X
- Enter Your Location -
- or -