İstanbul Boğazı’nda Bir Gün

SHARE


Kendinize ‘İstanbul Boğazı’nda Bir Gün’ hediye etmek ister misiniz? Rotamıza Emirgan’dan başlayıp yine Emirgan’da sonlandıracağız ve gün boyu Anadolu yakasının tadını çıkaracağız. İhtiyacımız olanlar rahat ayakkabılar, vapuru kaçırmamak için bir saat, Mastercard kredi kartınız ve biraz nakit. Turumuz Pazar günü vapur tarifesi farklı olduğundan Pazar gününe uygun değil; ama önerilerimizle siz kendinize özel tur hazırlayabilir veya uberBOAT kullanabilirsiniz.

‘İstanbul Boğazı’nda Bir Gün’ Başlıyor!

Emirgan’da sizi harika bir kahvaltı bekliyor. Zengin kahvaltı sevenler La Boom‘da veya Emirgan Parkı içindeki Sarı Köşk’te karınlarını doyurabilirler. Sofistike ortamda kahvaltı etmek isteyenlere ise, Sabancı Müzesi içinde Müzede Changa‘da hafta sonları kahvaltı servisi var.

Kahvaltıda yediklerimizi Emirgan Parkı’nda eritiyoruz ve Sarı, Pembe ve Beyaz Köşkleri gezip, ağaçların arasından göz kırpan Boğaz’a bakarak, bir zamanlar burada yaşayanları kıskanmadan edemiyoruz. Nisan’daki Lale Festivali’ne denk gelmişsek lale fonlu fotoğraflar çektiriyoruz. Burayı gezmek istemeyenler enerjilerini Kanlıca’daki Hıdiv Kasrı’na saklayabilirler.

İskeleye yollanıp, ‘İstanbul Boğazı’nda Bir Gün’ turunun mavi hattı için 10:10 vapuruna atlıyoruz. Şirket-i Hayriye’nin İstanbul’daki en keyifli rotası olan Çengelköy-İstinye hattı, bizi iki yaka arasında zikzaklar çizerek Çengelköy’de bırakacak. Vapurla nefis bir Boğaz gezisi yapacağız.

Çengelköy’e vardığımızda kendimizi bir cümbüşün ortasında buluyoruz. Her daim kalabalık olan bu eski Rum köyünün içinden geçerken, karakolun önünde kaderine terk edilmiş lahana başlıklı ufak sütunu selamlıyoruz. Osmanlı Lahanacılar Takımı’nın simgesi olan tarihi Lahana Çeşme bu. Hemen ilerideki tarihi fırından simit alıyoruz. Dileyenler ihtiyacı olanlara ekmek bağışlamak için Ekmek Teknesi tabelasına çarpı atabilirler.

Şimdiki İstanbul Boğazı’nda Bir Gün durağımız 10 dakikalık bir yürüyüşle Beylerbeyi. Osmanlı padişahlarının sayfiye yeri olan Beylerbeyi Sarayı’nı gezdikten sonra (Pazartesi ve Perşembe kapalı) Beylerbeyi İskelesi’ne atıyoruz kendimizi. Kahvenin ardından, Hamid-i Evvel Camii’nin önünden Boğaz’ı seyredip manzarayı fotoğraflıyoruz.

Karnımız çoktan acıkmış olmalı. Yemeği müthiş bir manzaraya nazır, kendi yalımızda oturur gibi yemek için Çengelköy’e dönüyoruz. Seçenekler: Akdeniz mutfağı için Tapasuma, biftek için Toro. Ara sokaklara girerek Çengelköy’ü keşfetmeye çıkanlar, Hurma Kafe’nin saklı vintage bahçesini ziyaret etmeyi unutmasınlar.

Rotasını değiştirecek kadar delicesine suşi severlere ise Kandilli’deki Ioki‘yi öneririz.

15.25’te Çengelköy İskelesi’nde hazır bulunmalıyız. İstikamet Anadolu Hisarı! Vapur keyfi istemeyenlerse taksiyle 10 dakikada ulaşabilirler.

Anadolu Hisarı kalıntılarının içinde dolaşırken, Boğaz’ın en dar yerinde olduğumuzu hatırlıyor; sonrasında Sultan Abdulmecid’in yaptırdığı hemen yakındaki Küçüksu Kasrı’nı geziyoruz (Pazartesi ve Perşembe kapalı). Ardından semtin, vakt-i zamanında fayton ve kayıklarla gezinildiği ve şıklık yarışına girildiği bir yer olduğunu hayalimizde canlandırarak yürüyor; Göksu Deresi’nin kenarındaki Hüseyin Bey Cafe’de bir mola veriyor ve Boğaz’a çıkan tekneleri izliyoruz.

Sıra geldi Evliya Çelebi’nin “Yoğurdu ve sütünün nefaseti ile tanınan semt” olarak tarif ettiği Kanlıca’ya. Kanlıca yoğurdumuzu yerken, elişi pazarını gezerek semtin sakin havasının keyfini çıkarıyoruz. ‘İstanbul Boğazı’nda Bir Gün’ turunda kasırlara doymayanlar ise Hıdiv Kasrı’na tırmanarak Osmanlı ihtişamına şahit olabilirler.

Akşam yemeği için ilk seçenek, Kanlıca’da minik ve lezzetli bir Türk Lokantası olan İkinci Bahar. Yer bulup yemeğimizi yiyebildiysek, Emirgan’a dönmek için iskelenin yanındaki küçük dolmuş-motorlarla hızlı ve keyifli bir seyahat yapıyoruz.

Daha şık bir akşam yemeği isteyenler ise Lacivert‘i seçebilirler. Lacivert’in sıra dışı tatlarıyla, köprünün tam altında dileğimizi tutup restoranın özel teknesiyle Emirgan’a, başladığımız yere dönüyoruz.

“Bu rüya burada bitmesin” diyenler, geceye Emirgan La Boom’da veya Bebek’te devam edebilirler.

Our writers' favourites

X
- Enter Your Location -
- or -