İstanbul Boğazı Semtleri İncisi Bebek-Arnavutköy’de Dopdolu Bir Gün Geçirin

SHARE


Masalsı ve büyüleyici İstanbul Boğazı semtleri arasında en güzeli hangisidir diye sorsalar, İstanbul’u avucunun içi gibi bilenler de, kenti sadece birkaç defa ziyaret etmiş olanlar da, Bebek-Arnavutköy sahil şeridini listelerinin ilk sırasına alırlar. Pek de haksız sayılmazlar, çünkü Bebek-Arnavutköy sahil şeridi, gerek kaliteli hizmet ve taze lezzetler sunan balıkçı ve meyhaneleri, gerek modern ve trendi cafeleri, gerekse de kültür-sanat hayatıyla İstanbul’da hatırı sayılır bir yere sahip.

Sunduğu mekân çeşitliği ve kültür-sanat etkinlikleri ile İstanbul Boğazı semtleri arasında bir Pazar gününün tamamını keyifli bir şekilde geçirebileceğiniz sayılı semtlerden biri olan Bebek-Arnavutköy’de en iyi ürünler ile servisleri deneyimleyebilmeniz için size küçük bir rehber hazırladık.

Bu rehber sayesinde güne önce müthiş, masmavi bir İstanbul Boğazı manzarası eşliğinde kahvaltı ile başlayacak, ardından semtin kültür-sanat hayatına küçük bir bakış atacak, sonra öğle kahvenizi semtin elit cafelerinden birinde yudumlayacak ve günü semtin meşhur balıkçı ya da meyhanelerinden birinde tamamlayacaksınız.

Bir yanda eşsiz İstanbul Boğazı manzarası, öte yanda ise antik çağdan Osmanlı’ya uzanan tarihin gölgesinde güzel bir kahvaltı yapmak isteyenlerin Bebek-Arnavutköy sahil şeridindeki popüler adresleri arasında pancakeleriyle meşhur Mangerie, eskiden Kızlar Kahvesi olarak anılan Bebek Kahve ve sağlıklı beslenme tutkunlarının vazgeçilmez mekânı Happily Ever After yer alıyor.

Bu mekânlarda, hem manzaranın tadını çıkarırken hem de Mastercard özel teklifleri ile cazip ve doyurucu kahvaltılar yapabilirsiniz. Yalnız dikkatli olun çünkü karşınıza her an bir paparazzi çıkabilir, çünkü bu mekanların müdavimleri arasında sanat camiasının ünlü isimleri de yer alıyor.

Kahvaltınızın ardından Bebek-Arnavutköy sahil şeridinde küçük bir yürüyüş şiddetle tavsiye edilir. Balıkçılar, spor yapanlar ve taze deniz tuzu kokusunun eşlik edeceği bu yürüyüşü, Arnavutköy Art Gallery‘de küçük bir turla devam ettirebilirsiniz. Şanslıysanız burada bir şiir dinletisi, imza günü ya da söyleşiye de denk gelebilirsiniz.

Bebek-Arnavutköy, İstanbul Boğazı semtleri incisi iken Cafe Lucca da birçokları için Bebek-Arnavutköy sahil şeridindeki mekanların incisidir. Keyifli bir öğleden sonra, hafif bir kokteyl ya da gece boyunca devam edecek çılgın bir eğlencenin öncesinde leziz suşiler tatmak için ideal olan Lucca’da yine pek çok ünlü ile karşılaşmanız mümkün.

Fakat siz daha sakin ve gözden ırak bir mekânda kafa dinlemek istiyorsanız, tercihiniz La Sirene Bebek olmalı. Huzurlu bir atmosferde denizin sesini dinlerken, La Sirene Bebek’in küçük pizzalarından atıştırabilir veya lezzetli dondurmalar ile serinleyebilirsiniz.

Rivayete göre bölgeye adını veren Arnavutların balıkçılık mirası, lüksünden salaşına birçok restoran ile devam ettiriliyor. Bölgedeki balıkçılar sundukları taze ve yaratıcı menüler sayesinde, diğer İstanbul Boğazı semtleri sınırlarında yer alanlara ciddi fark atıyor.

Örneğin meşhur Sur Balık ya da köklü Arnavutköy Balıkçısı, deniz ürünlerinden vazgeçemeyenlerin müdavimi oldukları mekânlar arasında. Diğer popüler balıkçılar ise körili levreği ile ünlü Eftelya ve şen fasıllarıyla tanınan Fishmekan. Bölgenin popüler meyhaneleri arasında ise Türk, Yunan ve Ermeni lezzetlerini bir araya getiren Bebek Meyhane, yemeklere Buzuki tınılarının eşlik ettiği Levendiz Rum Meyhanesi ve tarihi Arnavutköy Meyhanesi var.

İstanbul Boğazı semtlerinin yıldızı Bebek-Arnavutköy sahil şeridinde dopdolu bir günü böylece noktalamış oluyorsunuz. Keyifli bir günün ardından tüm bu deneyimlerin tadı damağınızda kalacak ve burayı yeniden ziyaret etmek için gün sayacaksınız.

Our writers' favourites

X
- Enter Your Location -
- or -