Erkek modasının yükselişi ile İstanbul’da tanışın

SHARE


İstanbul’un sokaklarında yürümek, Paris’in, Milano’nun, Londra’nın ya da New York’un sokaklarında yürümekten pek de farklı değil artık. Nişantaşı, Galata, Bağdat Caddesi, Etiler gibi pek çok semtte yürürken, kendinizi moda fuarının içindeymiş gibi hissedebilirsiniz.

Diğer moda başkentlerinde olduğu gibi, İstanbul’da da erkekler modaya yoğun ilgi duymaya başladı ve erkek modasının yükselişi kentte özellikle son yıllarda gözle görülür hale geldi. Teknolojik ilerleme sayesinde sosyal medyanın günlük yaşamın bir parçası haline gelmesi de, modayı geçmişe göre daha görünür kıldı.

Çok çeşitli ürün yelpazeleriyle İstanbul’daki mağazalar da, diğer moda başkentlerini artık aratmıyor. Bu şık ürünleri İstanbul’un pek çok alışveriş merkezinde şubeleri olan Damat Tween, Dockers, Pierre Cardin, Diesel ve Polo Ralph Lauren mağazalarının reyonlarında bulabilirsiniz.

Global trend

Son yıllarda erkek modasının yükselişi, tasarımcıların ve üreticilerin bu alanda, en az kadın modası kadar üretim çıkarmasını sağlıyor. Sadece İstanbul’daki mağazalar değil, dünya markaları da erkek modasının yükselişi ile beraber mağazalarına kadın reyonlarına ek olarak erkek reyonlarını da eklemeye başladı. Çok sayıda tasarımcı erkek modasına yönelerek tüketiciye şık ve yenilikçi tasarımlar sunmaya başladı.

İstanbul’da gün geçtikçe erkekler tarafından ilgi görmeye başlayan butikleri ve tasarım mağazalarından Bey Karaköy, size İskandinav şıklığını getirirken; Sprezza Bespoke ise kişiye özel tasarımlarıyla size kendinizi özel hissettirecek ürünler sunuyor. Eğer bir gömlek tutkunuysanız, Sedar-ı Ekrem’e Mazura’ya mutlaka uğramalısınız. Özel dikim gömlekleriyle Mazura gösteriş ve sadeliği bir arada yaşatıyor.

Bu ürünler karşısında, muhtemelen Charles Frederick Worth dahi 1800’lerin ortasında Paris’in göbeğinde haute couture mağazasını kurarken modanın bu noktaya geleceğini tahmin etmemişti.

Bloglar, yayınlar ve moda günleri

Bu arada, stil sahibi moda meraklıları ise birbirinden keyifli bloglarda erkek modası hakkında yazıyor, çiziyor ve kritik yapıyor. Uluslararası moda dergileri Türkçe yayın yapıyor ve moda severlerin ilgisine sunuluyor. Pek çok Türk erkek giyim markası da, uluslararası pazarda görünürlüklerini artırmaya devam ediyor. İstanbul ayrıca uluslararası moda buluşmalarına da ev sahipliği yapıyor ve bu etkinliklerde yalnızca şık ve zarif kadınlar değil, stil sahibi ve zevkli erkekler de boy gösteriyor.

Artık tıpkı kadın modası gibi, erkek modası da günlük yaşamın bir parçası haline geldi. Erkekler de artık yalnızca özel günlerde değil; işe veya okula giderken, ailesiyle ya da arkadaşlarıyla hafta sonunun keyfini sürerken de giyimlerine dikkat ediyor. İstanbul’da erkek modasının yükselişi, belki de İstanbul’un adının da çok yakında diğer moda kentleriyle beraber anılacağının bir işaretidir. Coco Chanel’in dediği gibi, “Moda yalnızca giysilerde var olmaz; moda gökyüzündedir, sokaktadır, fikirlerdedir, yaşam biçimimizdedir ve hayatımızda neler olduğundadır.”

Öne çıkan akımlar

Erkek modasının yükselişi, kadınların gardırobundaki olmazsa olmazların birçoğunun erkeklerin gardırobuna da taşınmasını sağladı. Artık büyük çantalarında aradıklarını bulamadıkları için kadınların karikatürlere konu olması sona erecek!

Çantanın bir ihtiyaç olduğu erkekler tarafından da anlaşıldı ve erkekler için birbirinden şık evrak çantaları, hafta sonu çantaları, postacı çantaları veya sırt çantaları üretilmeye başlandı. Hâlâ gardırobunuzda şık çantalarınız yoksa hemen edinmelisiniz. Çantalar, tablet bilgisayarınızı, lap top’unuzu ya da gün içerisinde ihtiyacınız olan eşyalarınızı konforlu şekilde taşımanıza yardımcı olurken, kıyafetinizin de tamamlayıcısı oluyor.

Son birkaç sezondur erkek modasında göze çarpan özelliklerden biri de bol kesim kıyafetler. Modanın konforla buluşması ortaya salaş, ama bir o kadar da şık bir tarz çıkarıyor. Dar kesim pantolonlar yine gündemdeki yerini korurken, bol kesim pantolonlar da gardıroplardaki yerlerini almaya başladı. Bol kesim tişörtler, trikolar ve kazaklar ise her iki türden pantolonun da tamamlayıcısı olarak karşımıza çıkıyor. Kış ayları için de yine haşmetli kaşe kabanlar ile geniş ve uzun atkı veya şallar dikkat çekiyor.

Ve erkek rengi keşfetti!

Erkekler artık tek düze renklerden sıkılmış olmalı ki artık erkeklerin de cesur davranarak farklı renklerdeki giysileri konbinlediğini görüyoruz. İstanbul’daki mağazalar da erkek modasının yükselişiyle beraber renk seçeneklerini artırmaya başladı.

Gardırobunuz yalnızca gri, lacivert ve siyah kıyafetlerden oluşuyorsa, sizin için de değişimin vakti gelmiş demektir. Gardırobunuza biraz sarı, yeşil ve kırmızı katmak istemez misiniz? Gardırobunuzun erkek modasına uygun hale gelmesi için son bir detay kaldı. En az bir çift, iki renkli ayakkabınız varsa İstanbul sokaklarında boy göstermeye hazırsınız demektir.

Eğer mağaza gezecek vaktiniz yoksa, online alışverişin nimetlerinden faydalanarak Modagram‘ın sunduğu geniş ürün ve marka yelpazesiyle istediğiniz şıklığa kavuşabilirsiniz.

İstanbul’un yükselen moda sahnesindeki yerinizi hemen alın.

  • Damat Tween

    Bağdat Cd. No

    02164165730

Our writers' favourites

X
- Enter Your Location -
- or -