E-Ticaret Patlaması

SHARE


Bilişimin tüm hücrelerimize sızmasıyla artık alışverişi de parmaklarımızla yapmaya pek alıştık. Aklımıza gelebilecek neredeyse her şeyi karşımızdaki ekranda bulabilmek veya kendi kendimize mağaza açmadan satıcı olarak para kazanabilmek öyle büyük bir lüks ki, son yıllarda e-ticaret artış hızı dik bir yükseliş gösteriyor. Gözle görülür elle tutulur olmayan internet, satıcıyla tüketiciyi birbiriyle doğrudan ve kolayca buluşturarak hem maliyetleri düşürüyor hem de hayatımıza kolaylık getiriyor.

Özellikle İstanbul’da mesafelerin ve trafiğin etkisiyle alışverişe gitmeye üşenmek, bir mağazada gördüğümüzde almaya karar veremediğimiz bir ürünü sonradan mağazanın websitesinden almak, sanal indirimlerden faydalanmak, yurt dışından alışveriş yapmak, yemek sipariş etmek, kullanmadığımız ürünlerimizi satmak, kitap almak veya en basitinden kapımıza hediye misali gelen bir paketle kendi kendimizi sevindirmek bile e-ticaret kullanmamız için birer neden olabilir. Bu nedenler arttıkça ilginç e-ticaret siteleri de ortaya çıkıyor.

İstanbul’da yaşayanlar için son derece faydalı bir uygulamayla başlayalım. Uber.com uygulaması üzerinden uygun fiyatlarla özel şoförlü araç çağırabilirsiniz. Gideceğiniz yerin adresini uygulama üzerinden girerek tahmini yolculuk ücretini görebilir, arkadaşlarınızı yolculuğa davet ederek uygulamanın içinden ücret bölüşümü yapabilirsiniz. Bunlara ek olarak Uber’den ticari taksi de çağırabilirsiniz. Sürücülerin güvenilir olması, uygulamanın en büyük avantajlarından birisi

Yemek siparişi sitelerini çoğumuz kullanıyoruz. Yemek Sepeti’nin tartışılmaz başarısının ardından benzer siteler de açılmıştı. Şimdilerde ise alternatif yiyecek içecek hizmeti sunan uygulamalar belirdi. Şimdilik sadece İstanbul’un bazı bölgelerinde hizmet veren Kahvenkapinda.com, dilediğiniz kahvenin yanı sıra sandviç, sokak simidi, açma gibi atıştırmalıkları da ayağınıza kadar getiriyor. Tazedirekt.com ise organik ve sağlıklı ürün tutkunları için kaçırılmayacak bir imkan sunuyor. Yediğimiz çoğu şeyin içeriğinden şüpheye düştüğümüz şu çağda, Anadolu’nun çiftliklerinden doğal gıdaları, et ve süt ürünlerini, taze sebze meyveleri alarak bozulmadan evinize kadar getiriyor. Geniş gıda yelpazesine dahil olan organik bebek mamalarıyla bebeğinizi de güvenle besleyebilirsiniz.

Sıradaki e-ticaret siteleri ise online alışveriş çılgınlarına gelsin.

Çeşitli markalardan ürünleri bir arada sunan sayısız web sitesi var. Bunlar arasından Bonvagon hem ürün çeşitliliği hem de özgün ve şık ürünleriyle bir adım öne çıkıyor. Dekorasyondan kişisel aksesuarlara, sağlıktan sanata kadar farklı alanlarda dünyanın dört bir yanından gelen ürünü Bonvagon’da bulmak mümkün.

Zengin hediyelik eşya içeriği sunan buldumbuldum.com ise, müşterilerine kendi tasarım mağazalarını açma imkanı sunuyor. Tasarımınızı yapıp, sitenin ürünleri üzerine ekleyip komisyon üzerinden para kazanıyorsunuz, bu kadar basit ve eğlenceli…

Peki alışveriş yapmak yerine sanal satış uzmanı olarak çalışmaya ne dersiniz? Lidyaworld‘de satışa sunulan ürünleri seçiyor ve bir mağaza açıyorsunuz, siz ürün sattıkça satış fiyatı üzerinden siteden komisyon alıyorsunuz. Ürün konusunda kimseyi ikna etme derdiniz de olmayacak, tanıdıklarınıza yeni işinizin reklamını yaptıktan sonra, cüzdanınızda yeni paralara yer açabilirsiniz.

Epey çekici olan bir diğer site, sanal antika ve vintage pazarı. Değerli bulduğunuz eşyalarınızı degerliesyalar.com adresi üzerinden satabilir, antika meraklısıysanız ürünlerin ekspertiz raporlarını inceleyerek alışveriş yapabilirsiniz. Sanat eserleri ve antikalarla birlikte vintage eşyalar ve tasarım eşyalar da satılıyor. “Alıcı değil bakıcı” olarak bile göz atmaya değer…

Son olarak Pinterest de gönlünü e-ticarete kaptıranlar arasında. Yepyeni uygulaması olan “satın al” butonu ile Pinterest’te beğendiğiniz bir ürünü doğrudan satın alabilirsiniz.

İnsanoğlunun çılgın zekasıyla orantılı olarak ortaya atılan böylesi ilginç yeni fikirler ve girişimler bize hem para kazandırıyor, hem de hayatımızı kolaylaştırıyor. Bu şekilde biriktirdiğimiz vaktimizi dostlarla bir kahve içmeye ve kitap okumaya ayırabiliriz, öyle değil mi?

Our writers' favourites

X
- Enter Your Location -
- or -