Dünyada öne çıkan sanat festivalleri için İstanbul ile bir başlangıç yapın

SHARE


Sürekli dönüşümün yaşandığı bir çağda, devinimin etkilerini en iyi kültür ve kentte görüyoruz. Bu süreklilik arz eden değişim yansımasını ayrıca sanatta da buluyor. Bu nedenle birçok önemli uluslararası sanat festivali de, kent ve sanat arasındaki bağı yansıtıyor ve ev sahiplerinin ismiyle anılıyor ve ruhunu taşıyorlar.

Dünyada öne çıkan sanat festivalleri de bulundukları kentlerin adıyla markalaşarak, ev sahibi şehirlerin isimlerini dünyaya duyuruyorlar. İstanbul’un sanat festivalleri de, İstanbul’un adının, dünyadaki sanat kentleri arasında anılmaya aday olduğunun önemli göstergelerinden biri.

Hem bir seyahat tutkunu hem de bir sanat meraklısıysanız, dünyada öne çıkan sanat festivalleri sizin için unutulmaz birer tecrübe kaynağı olacaktır. Dünyanın en gözde sanat festivallerini ziyaret ettiğinizde, aynı zamanda ev sahipliklerini yapan kentlerdeki zengin kültürün tadını da adeta bir açık hava müzesindeymiş gibi çıkarabilirsiniz.

Avrupa’da sanat denilince akla ilk gelen etkinliklerden biri, Maastricht’de düzenlenen TEFAF (The European Fine Arts Fair – Avrupa Güzel Sanatlar Fuarı) oluyor. 1988’den bu yana sadece Avrupa’nın değil, tüm dünyanın lider sanat fuarlarından biri olan TEFAF, ustaların tablolarının yanı sıra, antik işler, klasik ve modern sanat eserleri, mücevherler ve tasarım ürünleriyle sanatseverlere çıtanın epey üzerinde bir şölen sunuyor. Sokağa çıktığınızda ise kent eski yapılarıyla bu kez de mimari bir şölen sunmaya devam ediyor.

Tarihi ve mimari yapısıyla Avrupa’nın görülmeye değer başkentlerinden biri olan Berlin’in ismi de, çoğu zaman Berlin Film Festivali ile anılıyor. Kozmopolit yapısıyla ve kültürel zenginliğiyle Berlin, dünya film endüstrisinin çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor. Dünyanın en prestijli film festivallerinden Cannes Film Festivali’nin adını da burada zikretmeden geçilmemeli.

Avrupa’dan Uzak Doğu ve Amerika’ya sanat turu

Biraz güneyde ise Venedik, dünyanın en eski sanat etkinliklerinden biri olan Venedik Bienali‘ni sanatseverlerin ilgisine sunuyor. Bienal günlerinde şehir adeta devasa bir sanat galerisine dönüşüyor. Akdeniz’in incisi ayrıca yalnızca Bienali ile değil, aynı zamanda film festivaliyle de öne çıkıyor.

Kıta Avrupası’ndan Ada Avrupası’na uzandığınızda ise, Londra’nın kalbi Frieze Sanat Fuarı ile atıyor. Adını Frieze çağdaş sanat dergisinden alan ve Regent’s Park’ta bulunan fuar, son yıllarda dünyada öne çıkan sanat festivalleri arasında çağdaş sanata yönelik ilgisiyle bu alanın en önemli etkinliklerinden biri haline geldi.

Avrupa’dan biraz uzaklaşıp, farklı kültürleri ve sanat anlayışlarını tecrübe etmek isterseniz, alternatiflerinizden biri Japon Medya Sanatları Festivali olabilir. Japonya, sanatın teknolojiyle birleştiği bir mabedin kapılarını aralıyor. Konuklarına dijital sanat ürünleri, video oyunları, animasyonlar ve mangalarla farklı bir yelpaze sunan festival sayesinde, Japonya’nın ismi de son yıllarda diğer lider sanat merkezleri ile birlikte anılmaya başlandı.

Gözünüz daha da uzaklardaysa, Asya Pasifik’in en eski Bienali olan Sydney Bienali’ni kaçırmak istemezsiniz. Çağdaş görsel sanatların önemli temsilcilerinden biri olan Sydney Bienali, üç ay boyunca sanatçı konuşmaları, forumlar, rehberli turlar, okul programları ve aile günlerine ev sahipliği yapıyor.

Yerkürenin diğer ucunda ise Amerika ve dünyanın en eski sanat etkinliklerinden biri olan Whitney Bienali var. Whitney Bienali diğerlerinden farklı olarak, adını 1900’lerin başında Amerika’da sanatın patronu sayılan Gertrude Vanderbit Whitney’in kurduğu sanat müzesinden alıyor.

Yükselen sanat merkezi: İstanbul

Peki bu tabloda İstanbul’un sanat festivalleri nerede duruyor? “Art Cities of the Future: Avant-Gardes of the 21th Century” (Geleceğin Sanat Şehirleri: 21. Yüzyılın Avangardları) adlı kitapta artık New York, Londra ve Paris gibi sanat başkentlerinin önemini yitirmeye başladığı ve bu kentlerin yerine Beyrut, Bogota, Cluj, Delhi, Johannesburg, Logos, San Juan, San Paulo, Seul, Singapur ve Vancouver ile birlikte İstanbul’un da sanat anlamında daha ilgi çekici hale geldiği vurgulanıyor.

İstanbul yalnızca kozmopolit yapısıyla ve Avrupa ile Asya arasındaki ilginç konumuyla değil, aynı zamanda kültür sanat etkinlikleriyle de bir çekim merkezi olmaya devam ediyor. İstanbul’un sanat festivalleri, son 20-30 yıldır dünya sanat camiasının oldukça ilgisini çekiyor.

1987’den bu yana düzenlenen Uluslararası İstanbul Bienali, şüphesiz bu gelişmenin ilk tohumlarını atan etkinliklerden biri. Diğer yandan Uluslararası İstanbul Film Festivali, İstanbul Tiyatro Festivali ve İstanbul Caz Festivali gibi diğer sanat etkinlikleri de, her geçen gün İstanbul’un adını dünyaya duyurmaya devam ediyor. Sanat festivallerinin yanı sıra çok sayıda özel ve resmi müze ile sanat galerisi de, İstanbul’u bir sanat kenti olarak öne çıkarıyor. İstanbul böylece gün geçtikçe dünyada adı anılan sanat merkezlerinden biri olmaya doğru ilerliyor.

Siz de sanat serüveninize İstanbul’un sanat festivalleri ile keyifli bir giriş yapın ve daha fazlası için bavulunuzu hazırlamaya başlayın..!

  • İKSV

    Nejat Eczacıbaşı Binası Sadi Konuralp Caddesi, No

    02123340700

Our writers' favourites

X
- Enter Your Location -
- or -