Büyükada’da keyifli bir gün geçirmeye ne dersiniz?

SHARE


Mavi ve yeşilin en güzel tonlarının buluştuğu, kuşların neşeyle cıvıldadığı, dalgaların usul usul kıyıya vurduğu, birbirinden lezzetli deniz ürünleri tadabileceğiniz, mahalle kıvamında bir sayfiyede birkaç saat geçirmeye ne dersiniz? Cevabınız evet ise bir vapura atlayın ve Büyükada’da keyifli bir güne kendinizi hazırlayın. Pişman olmayacaksınız!

İstanbul Şehir Hatları, İstanbul Deniz Otobüsleri ve Dentur gibi firmaların düzenli seferleriyle Ada’ya ulaşmak mümkün. Burada tüm mevsimler kartpostal güzelliğinde ama ilkbahar günlerinde alınan keyif bambaşka.

Püfür püfür bir vapur sefasının ardından Büyükada’ya ilk adım attığınızda adanın meşhur kedileri karşılar sizi. Adeta ev sahibi gibi olan kediler, ada konuklarına mırıl mırıl hoş geldin derler. Ada’da ılık meltemlerin taşıdığı esintiler ve temiz hava yüzünüze şahane bir tebessüm konduracak ve leziz deniz ürünleri sergileyen tezgahlar ise iştahınızı açacaktır.

Araç trafiğinin olmadığı Büyükada’da artık, adanın ayrılmaz bir parçası olmuş geleneksel faytonlardan birine atlayıp turlama zamanı. Meydandaki saat kulesinin yanından başlayacağınız turla Ada’nın birbirinden güzel köşelerini görebilirsiniz. Büyükada’nın en güzel otellerinden Splendid Palace Oteli, olanca heybetiyle karşılar sizi. Otel, gümüş rengi kubbeleri, kırmızı tenteleriyle zarif bir siluete sahiptir.

Fabiato Köşkü

Büyükada’nın tarihinde önemli bir yere sahip bir başka yapısı ise, zamanında yabancı devlet adamlarının ağırlandığı bir şehir kulübü olarak hizmet veren Anadolu Kulübü’dür. Önemli konukları arasında Atatürk ve İsmet İnönü’nün de bulunduğu bu kulüp, tarihi atmosferini halen koruyan ender yapılardan biri.

Şimdi fotoğraf makinenizi hazırlamalısınız, zira Çankaya Caddesi üzerinde sıralanmış, dokusu bozulmamış köşklerin her biri ayrı ayrı nefes kesici güzellikte. Pek çoğu Türk filmlerine ev sahipliği yapmış olan bu köşklerin önünden geçerken her an kapılarının açılıp kahyalarının dışarı çıkacağı hissine kapılırsınız. Bir zamanlar İtalyan Ressam Pavlina’ya ait olan, sonraları Turing’in satın alıp Kültür Evi olarak hizmete soktuğu Fabiato Köşkü, tarihi Hacopulo, Con Paşa ve Seferoğlu köşkleri ve Reşat Nuri Güntekin evi, Ada’nın görenleri hayran bırakan binalarından.

Çankaya Caddesi’nden kuzeye doğru yol aldığınızda bakımsız bahçesinde kaderine terk edilmiş ama heybetinden de bir şey kaybetmemiş olan Troçki Evi çıkar karşınıza. Rusya’dan Ada’ya sürülmüş Rus lider ve düşünür Lev Troçki’nin, otobiyografisini ve “Rus Devriminin Tarihi” adlı eserini burada yazmış ve hatta sahilden balık tutup hayallere dalmış olması köşkü görenleri heyecanlandırır. 150 yıllık geçmişe sahip ve tarihi eser niteliğindeki bu köşk satılığa çıkarılmış, ancak müze haline getirilmesi için çalışmaların halen devam ettiğini bilmek mutluluk verici.

Aya Yorgi Kilisesi

Ada’nın tarihe tanıklık etmiş yapıları sadece bu isimlerini saydıklarımızdan ibaret değil tabii. Buraya kadar gelip de Hıristiyanların yılda iki kez hac ziyareti için kapısını çaldıkları Aya Yorgi Kilisesi’ni görmeden dönmek olmaz. Ünlü mimar Alexander Vallaury’nin imzasını taşıyan ve olanca ihtişamıyla ziyaretçilere tepeden bakan Rum Yetimhanesi de, mutlaka görülmesi gereken muhteşem yapılardan biri.

Ada’nın meşhur Lunapark Meydanı’na çıkan tertemiz sokaklarında bisiklete binmek de ayrı bir keyif. Bisiklete atlayıp tarihi mekanları ziyaret edebilir, bol bol fotoğraf çekerek kendinize harika bir anı albümü hazırlayabilirsiniz. Bu kadar temiz hava aldıktan sonra acıkmamak elde değil elbet. O zaman iskelede sıralanmış ve birbirinden lezzetli deniz ürünleri sunan meşhur balık restoranlarından gözünüze kestirdiğinize kurulma vakti gelmiş demektir. Harika bir ziyafet sonrası kendinizi meşhur Roma Dondurmacısı’na atmayı unutmayın.

Büyükada İstanbul’un boynuna takılmış güzel bir gerdanlığın inci tanelerinden biri gibi. Ada’yı mutlaka gezmeli, güzellikleri yerinde görmelisiniz. Tarihçi-yazar Saffet Emre Tonguç İstanbul’u keyifle gezdiren ender rehberlerden biri. Paha Biçilemez İstanbul turları ile siz de bu şehrin saklı hazinelerini keşfe çıkabilirsiniz.

Büyükada Lunapark

42 Çınar Caddesi İstanbul 34970

0216 382 72 37

Get Directions
[gmw_results]

Our writers' favourites

X
- Enter Your Location -
- or -