Yeni Hobi Trendleri

SHARE


Günümüzün harıl harıl koşuşturması arasında kendimize yeni hobi trendleri ile kaçış yolları ararken, “Yüzyıl öncesine dek insanların önüne bol sınavlı ve oldukça ezberci bir eğitim verilerek çoğu zaman istemedikleri meslekler veya bu kadar iş yükü edindirilmiyordu herhalde” diye düşünülebilir. Örneğin ünlü İtalyan mimar Brunelleschi’yi ailesi Tıp Fakültesini yazması için ikna etseydi, Floransa Katedrali’nin hala mimarisi çözülemeyen olağanüstü kubbesi yerine neye bakıyor olurduk acaba? Yahut aynanın arkasından bakarsak, eserlerini yarım bırakmakla meşhur bir matematik dehası olan Leonardo da Vinci’nin günümüz eğitim imkanları olmadığından heba olduğu da düşünülebilir.

Şüphesiz ki, mesleki seçeneklerin artışı, teknoloji alanında personel ihtiyacı, gelecek kaygısı ve toplumsal yönlendirmeler nedeniyle pek çok kişi, içinde var olan yetenekleri tanımaya fırsat bulamadan meslek ediniyor ve bu meraklarını hobi olarak sürdürüyorlar. Hatta hobi kursları ile başlayıp meslek değiştirenlerin sayısı hiç de azımsanacak gibi değil.

Mesleğinden memnun olan ancak yoğun stres altında çalışanlar ise kaçış noktası olarak yeni hobi trendlerinden faydalanıyorlar. Hobi kursları, ruh dinlendirme durağı olarak oldukça revaçta. Hatta, hobilerle farklı alanlarda yapılan çalışmalar beynin çok yönlü çalışmasını, böylece kişinin işinde daha başarılı ve verimli olmasını sağladığından, bazı kurumsal şirketler çalışanlarının hobi kurslarına gitmelerini teşvik ediyor.

Bunun dışında sosyalleşmek, eğlenmek ve stres atmak için de kursa gitmek çok iyi bir fikir. Hatta hobiler insanın ruh durumunu düzeltiyor, öyle ki kursların monoton evliliklerin kurtarıcısı ve depresif bozukluklarda tedavi edici etkisi olduğu bile söyleniyor.

Popüler Hobi Trendleri

Eskiden hobi kursu deyince aklımıza resim, tiyatro, ahşap boyama gibi el sanatları gelirdi. Ancak değişen dünyaya ayak uyduran hobi kursları sektörü de pek çok seçenek sunuyor. Yüksek talep karşısında zeki zihinler de “Nasıl bir kurs verebilirim?” diye çalıştırılıyor ve karşımıza hem bizleri psikolojik olarak rahatlatmaya, hem de gelişen bilgi akışını paylaşmaya yönelik, yaratıcı ve eğlenceli kurslar çıkıyor. Bakın neler neler var. Mideye faydalı atölyeler olarak; özel yemek kursları, barista eğitimi, çikolata yapımı. Sanatsal atölyeler alanında; spesifik resim atölyeleri, yemek fotoğrafçılığı, mücevher yapım atölyesi, ahşap oymacılığı, cam atölyesi, ebru atölyesi, çiçek düzenleme atölyesi, bitki atölyesi, mandala atölyesi. Görsel-işitsel sanat atölyeleri alanında; sinema atölyesi, kısa film, dj’lik kursu, stil danışmanlığı, dans kursu, ritim ve perküsyon atölyesi, yaratıcı drama atölyesi. Diğerleri olarak nitelendirebileceğimiz; sanat tarihi atölyesi, yaratıcı yazarlık atölyesi, felsefe atölyesi, diksiyon kursu, NLP, enerji ve stres yönetimi gibi atölyeler bulunuyor.

Ya Miniklerin Hobi Kursları?

Çocuklar artık bilgisayar karşısında büyüdüklerinden iletişimsel açısından eksik yetişme olasılıkları yükseliyor. Bu açığı kapatmak ve onları yarışçı öğretim programlarından biraz olsun uzaklaştırmak gerekiyor. Bu tür kurslar, hem sosyal ilişkileri hem de yaratıcı gelişimleri açısından faydalı olacaktır. Bunların çoğu yetişkin kurslarının çocuklara yönelik mini versiyonlarından oluşuyor.

Yeni hobi trendlerine uyarak çocuğunuzu kursa bırakıp siz de kendi kursunuza koşabilirsiniz. Ne de olsa devir kurs devri. Ama yakında aile boyu hobi kursları da çıkarsa şaşırmayın. İyi eğlenceler!

Our writers' favourites

X
- Enter Your Location -
- or -